BALERÍNA BALERÍNA

BalerinanirelaB - image (Joris-Jan Bos).

Concept operapovera (CZ) uvádí

v koprodukci se Slovinským komorním hudebním divadlem (SLO),

Ensemble Modelo62 (NL),

a Cankarovým domem v Lublani (SLO)

původní česko-slovinsko-nizozemský operní projekt

volně inspirovaný románem Balerína Balerína Marka Sosiče

BalerínanìrelaB

Nataša Zupan, soprán

Mateja Petelin, soprán

Sanja Nešković Peršin, performer

Vida Habjanič, video 

Petra Strahovnik, klavír/performer

 

Koncept, hudba a sound-art: Petra Strahovnik

Režie a design prostoru/světel: Rocc 

Realizace počítačové hudby: Dario Giustarini Petra Strahovnik

Mistr zvuku a živá elektronika: Jure Vlahovič/Míra Horký

Hudebníci na nahrávce Ensemble Modelo62

Jan Willem Troost, violoncello

Reinier van Houdt, klavír

Klára van de Ketterij, perkuse

Umělecký vedoucí Ensemble Modelo62: Ezequiel Menalled

Zvukový technik (audio): Joel Thurman

Hudební produkce: Vasilis Stefanopoulos 

Dramaturgická spolupráce: Pavel Petráněk

Manažeři projektu: Tomáš CafourekKatja KonvalinkaJanja Krivec Daniel Leskovic

Durata: 90 minut bez přestávky

Provedení v České republice

Připravujeme

Provedení v Nizozemí

Připravujeme

Provedení ve Slovinsku

Připravujeme

 

Informace o vstupenkách:

Vážení diváci a příznivci umělecké skupiny Concept operapovera,

na naše představení realizována v České republice bohužel nelze zakoupit vstupenky v předprodeji ani na místě před začátkem představení. 

Chcete-li představení vidět, rezervujte si svoje místo prostřednictvím e-mailu na tomas@operapovera.eu (v e-mailu uveďte svoje celé jméno a počet míst, která chcete obsadit, na jednu e-mailovou adresu lze rezervovat nejvýše čtyři místa).

Pokud se vám bude naše představení líbit a budete-li nám chtít vyjádřit svoji podporu formou peněžní (přijímáme hotovost ve všech dostupných měnách), můžete tak učinit až po představení.

Pokud se chcete vypravit na některé z našich představení do zahraničí, dejte nám o tom vědět! Rádi vám pomůžeme zajistit dopravu i ubytování a zprostředkujeme setkání s českým týmem na místě.

O projektu

Ústřední protagonistkou Sosičova románu Balerína, Balerína je osoba s autismem. Její duše neustále sní o světě dle obrazu svého a zírá na vysokou hvězdnou oblohu nad sebou. Její svět je v její „šikmé“ optice zároveň ostrý a hrubý, lyricko-křehký a nemilosrdně krutý. Ale je to také náš svět, tady a teď, vždy nepředvídatelný. BalerínanìrelaB je operním projektem mezinárodně uznávané skladatelky Petry Strahovnik. Nejedna se ovšem o klasickou dramatizací původního románu, nýbrž o pomíjivou zvuko-prostorovou instalaci, kde ožívají inspirace a vnitřní atmosféry naše Baleríny. Roccova scénografie je režijně rozdělená do imaginárních komor, kde se odehrávají individuální a intimní umělecké akce každého účinkujícího: sólové povědomí přechází do kolektivní symfonické interakce. Komplexní perspektiva a myšlenkový trénink Baleríny, ovlivňující její emoce a smysly, je směrován do tří uměleckých disciplín: hudba/zvuk, performance a video. Objektivní divadelní aspekt doplňuje živá kamera na jevišti, která zaostřuje jeden detail za druhým, což vede k projekci mikro-okamžiků jakožto vyjádření subjektivní pravdy: uzavřený vnitřní svět hrdinky je vystaven, aby se do něj diváci mohli vrhnout a hluboce se s ní ztotožnit.

 

„Vzala jsem do rukou knihu Balerína, Balerína právě když jsem byla ve velmi zmatených dobách svého života. Pocity protnuly mým tělem, emocemi, mou myslí. Dýchalo se mi plytce a z dálky jsem viděla, cítila, dotýkala se jednoho zvuku, který se dotýkal druhého. Cítila jsem rozpor mezi vnitřním světem myšlenek projevujících se ve zvukových výtvorech a vnějším světem. Vnitřní svět, spolu s existenciálními otázkami, se dostával do popředí, zatímco realita ode mě očekávala, že budu dokonalou společenskou bytostí, že budu hrát více životních rolí a jednat (žít) tak, jak mě moje kultura naučila jednat (žít). Skrze její oči jsem si dokázala představit a cítit to, co cítila ona, byla jsem Balerína, jsem Balerína. Mým cílem je osvětlit rozmanitost neuro-atypické perspektivy a přiblížit autismus zblízka a osobně.“

 

Petra Strahovnik