ECHO III - PQ 2019

200911_render_08.png

Concept operapovera (CZ) uvádí

ECHO-Metamorphoses III

ZAHRADY ŽVIOTA

Slavnostní zahájení Pražského Quadriennale 2019

Areál Výstaviště Praha, 5. 6. 2019, 20:00

Umělecko-realizační tým:

Rocc (SLO/CZ), autor projektu a režie

Vít Zouhar (CZ), spoluautor projektu a zvukový umělec

Markéta Fantová (CZ), umělecká koordinace

Belinda Radulović (SLO), kostýmy

Jakub Suchomel (CZ), mistr zvuku

Adam Uzelac (CZ), světelný design

Jana Michalcová (CZ), produkce

Veronika Benešová (CZ), maskérka

Bojran Litovski (SLO), asistent kostýmní výtvarnice

Účinkující:

Plaza: PLANETY/ZEMĚ

Ran Jiao, Jitka Jiřištová + Antonín Krejčí, Paulina Kinga Dobosz, Amélie

Poledňáková, Carolina Arandia, Barbora Maksymovová, Jitka Osička

 

Brána: HŘIŠTĚ/OHEŇ

Adéla Kašparová + Adam Capouch

 

Centrální hala: CHODBY/ÉTERU

Jana Bitterová, Jitka Čechová, David Králík, Žaneta Musilová, Adam Rai

 

Křižíkova fontána: VZDUCH

Kateřina Jabůrková, Barbora Ptáčková, Ester Trčková, Milan Nikles

 

Křižíkova fontána: ECHO/VODA: ISHA trio

Lucie Rozsnyó, Sára Medková, Jana Pavlíčková

ECHO–METAMORPHOSES je výzkumně-experimentálním projektem umělecké skupiny Concept operapovera, který se zabývá hledáním nových hudebně-divadelních forem. Volně vychází z operní instalaci ECHO–METAMORPHOSES I provedenou skladatelem Vítem Zouharem a režisérem a scénografem Roccem v rámci Pražského Quadriennale 2015 v Českém muzeu hudby a posléze na operní ambient ECHO–METAMORPHOSES II z roku 2017. Svým tématem se projekt obsahově vrací k pra-inspiraci prvních oper vůbec: ke starořímskému básníkovi Ovidiovi a jeho hlavnímu epickému dílu Proměny či Metamorphoses obsahující celou řadu mýtů popisujících různé proměny živého. „ZAHRADY ŽIVOTA“ jsou takto třetím projektem z řady alternativního polyoperního cyklu a vychází z Roccovy teze, že vše, co jakýmkoliv způsobem propojuje zvuk a prostor, může být interpretováno jako opera. Opera jako interdisciplinární multimediální umělecká forma má proniknout široko mimo kamenné divadlo a snažit se takto netradičním způsobem a formou oslovovat širokou veřejnost. Po svém zrodu v rámci PQ 2015 se tento projekt ozývá jako nové echo v rámci slavnostního zahájení PQ 2019.

Umělecké a projektové vedení:

Slovinský umělec Rocc (*1979) vystudoval operní režii na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, postgraduálně studoval scénografii v Curychu a v Offenbachu nad Mohanem. Jako režisér a výtvarník vytvořil více než 40 operních produkcí a spolupracoval s národními divadly v Praze, Brně, Ostravě, Lublani (Slovinsko), Rize (Lotyšsko), Vroclavi (Polsko) nebo s Operou Bergen (Norsko). Jeho práce byla prezentovaná na mnoha mezinárodních festivalech. Speciální Roccovou profilací je současná opera, je zakladatelem a uměleckým vedoucím skupiny „Concept operapovera“. Jeho tvorba v současném hudebním divadle je spojena s alternativním divadelním uměním, instalacemi, novými médii a site-specific projekty. V letech 2008-2009 byl zástupcem uměleckého šéfa a v letech 2009–2011 uměleckým šéfem Janáčkovy opery Národního divadla Brno. Následně v letech 2011–2013 působil jako umělecký šéf Státní opery Praha, která se v lednu 2012 propojila s Operou Národního divadla v Praze. V letech 2013–2019 byl uměleckým šéfem Opery Národního divadla v Lublani. Je docentem v oboru operního herectví na Hudební akademii v Lublani a členem odborných porot na mezinárodních pěveckých soutěžích doma i v zahraničí.

 

Vít Zouhar (*1966), hudební skladatel, muzikolog a vysokoškolský pedagog je autorem nebo spoluautorem šesti oper (napr.: L´Arianna, La Dafne, Coronide, Torso), více než šedesáti orchestrálních a komorních děl (Brána slunce, Blízká setkání zběsilostí srdce, Pinnas columbae), hudebních her a zvukových instalací (Arcadi, zaHRAda, Tastes). Jeho hudba je spojována s minimalismem a postmodernou. Řada skladeb vznikla na objednávku (Národní divadlo v Praze, Pražské jaro, Orchestr Berg, Ensemble Damian) a je nahrávána a pravidelně prováděna v Evropě a USA. Zouharova divadelní tvorba byla a je v repertoáru Národního divadla v Praze (Radúz a Mahulena, Pán z Prasečkova), Národního divadla v Brně (La Dafne, Noci Dnem, Otvírání studánek Alfréda Radoka), Ensemble Damian (L´Arianna, Coronide, Torso, Saeculum Coronatum) a opera pověra (ECHO, ECHO II). Jako hostující skladatel působil ve Werkstadt Graz a na IEM Graz. V roce 2001 Zouhar spoluzaložil program Slyšet jinak, který je zaměřen na komponování v hudební výchově. Od roku 2010 je prorektorem Univerzity Palackého v Olomouci. Zouhar je držitelem Ceny Alfréda Radoka, NUBERG a řady dalších ocenění.

Fotogalerie - Slavnostní zahájení PQ 2019 v Praze

press to zoom
press to zoom
press to zoom
press to zoom
1/1