Haugtussa/Zápisník zmizelého

Edvard Grieg

DĚVČE Z HOR (HAUGTUSSA)

 

Leoš Janáček

ZÁPISNÍK ZMIZELÉHO

 

Juliette Galstian, mezzosoprán

Aleš Briscein, tenor

Michaela Jančaříková, hlas

Jarmila Balážová, hlas

Jitka Klečanská, hlas

Režie: Rocc

JIří Hrubý, klavír

 

Ve spolupráci s Operou Bergen a v koprodukci s Národním divadlem Brno

a Mezinárodním festivalem Janáček Brno

18. července 2017

Festival Janáček a Luhačovice

 

13. října 2016, 16.00 hod.

14. října 2016, 19.00 hod.

Divadlo na Orlí

 

Uvedeno v rámci festivalu Janáček Brno 2016 

Záštitu převzali:

Petr Vokřál, primátor statutárního města Brna

Leon Marc, velvyslanec Slovinska

Siri Ellen Sletner, velvyslankyně Norska

Koprodukční inscenace se uskutečnila za podpory:

uvedení v rámci Mezinárodního festivalu Janáček Brno 2016

uvedení v rámci Festivalu Janáček

a Luhačovice

Zapsaný spolek opera povera a společnost Opera Bergen v roce 2016 představí scénické uvedení písňového cyklu Haugtussa, op. 67 (Děvče z hor) pro soprán a klavír norského skladatele Edvarda Griega a písňového cyklu Zápisník zmizelého pro tenor, alt, tři ženské hlasy a klavír českého skladatele Leoše Janáčka režijně propojené v rámci jediného večera. Oba skladatelé patří ke zcela ojedinělým tvůrcům a reprezentantům národní hudby a cílem našeho projektu je představit jejich intimní písňové cykly, které svým zpracováním a emotivním nábojem přímo vybízejí ke scénické interpretaci. Autorem režie a scénické podoby bude slovinský operní režisér a scénograf Rocc, v současné době umělecký šéf Slovinské národní opery v Lublani a zároveň umělecký vedoucí spolku opera povera.

 

Edvard Hagerup Grieg (1843–1907) je považován za největšího norského skladatele vůbec. Narodil se a většinu života prožil v Bergenu. Založil spolek pro pěstování skandinávské hudby, byl velkým vlastencem a bezmezně miloval norskou přírodu. Jeho hudba vychází z národních tradic Norska a především čerpá z domácí lidové hudby. Některé jeho skladby, jako například orchestrální suita Peer Gynt, se řadí do zlatého fondu klasické hudby. Též Leoše Janáčka (1854–1928) nelze vnímat jako obyčejného skladatele, jeho tvorba je bez nadsázky fenoménem. Operní dílo tohoto skladatele patří nejen k nejhranějším českým autorům v zahraničí, ale k nejhranějším autorům 20. století vůbec. Hudební invence, originalita, psychologická hloubka příběhů i jednotlivých postav láká jak interprety, tak publikum. Přes veškerou Janáčkovu světovost je ale autorem ryze českým, resp. moravským, podobně jako je Grieg spjat s Bergen, je i Janáček spjat s Brnem. Společným jmenovatelem obou skladatelů je životní filozofie, založená na úzkém sepjetí člověka s přírodou a jeho smíření se zákonem zrození, trvání a zániku, jakási vnitřní harmonie pramenící z přijetí tohoto nekonečného koloběhu života.

 

Griegův písňový cyklus Haugtussa neboli Děvče z hor vznikl v roce 1895 a byl publikován v roce 1898 podle stejnojmenné předlohy norského spisovatele Arneho Garborga (1851–1924). Vypráví příběh o mladé pastýřce a jejím prvním milostném vztahu s chlapcem Jonem, a jejím prvním zklamání a trápení... Hudba proplétá intimní osobní příběh s mystikou jarní krajiny. V případě Janáčkova Zápisníku zmizelého, dokončeného v roce 1920, se jedná o intimní příběh vesnického chlapce, který se zamiloval do mladé cikánky: V pohorské vesnici východní Moravy zmizel před časem z domova tajemným způsobem J. D. (Jon?), spořádaný a přičinlivý mladík, jediná naděje rodičů. Soudilo se zprvu na neštěstí nebo zločin. Teprve za několik dnů nalezen byl v komůrce zápisník, jenž odhalil tajemství zmizelého...

 

Scénickým provedením těchto mistrovských děl opera povera navazuje na projekty Martin Středa (2014) a Deník Anny Frankové (2015) v rámci cyklu hudebních mono-dramat zabývajících se různými otázkami (ne-)svobody: politickými, sociálně-religiózními a v tomto případě zcela individuálně vnitřními. Se společností Opera Bergen dále navazuje na předchozí koprodukční projekt, monooperu Deník Anny Frankové ruského skladatele Grigorije Frida. Monoopera byla uvedena v listopadu 2015 v norském Bergenu v prestižní Den Nationale Scene v norské premiéře s původním libretem v norštině a poté v prosinci 2015 v Brně v bývalé kapli studentských Kounicových kolejí, tedy v místě, které sloužilo během protektorátu Böhmen und Mähren jako shromaždiště vězňů pro transport do říšských koncentračních táborů.

 

V roce 2016 si také připomeneme 100 let od publikace původních veršů Zápisníku zmizelého 14. května 1916 v Lidových novinách, které pravě tak silně zapůsobily na Janáčka, že se rozhodl ke zhudebnění písňového cyklu o 22 číslech.

 

Durata

 

Děvče z hor (Haugtussa), cca 30 minut

Zápisník zmizelého, cca 30 minut